Курсът е посветен на изучаване на инженерни методи за компютърен анализ с помощта на специализиран софтуер.
Преди да бъдат реализирани на практика, всички проектирани обекти в техниката винаги се представят на хартия с помощта на рисунка или чертеж. Днес, когато триметното моделиране навлиза във всички сфери на проектирането, вече е естествено да създаваме обемни изображения на съоръжения, сгради, продукти и т.н. Тези изображения могат да бъдат създавани с фотографска точност. Това осигурява по-добра предварителна оценка на проекта и ако е необходимо осъществяване на корекции. При това, 3D моделът обикновено прави много по-голямо впечатление от колкото всеки друг начин на представяне на бъдещия проект и дава възможност на неспециалисти в дадената област също да могат да оценят модела на изделието преди още то да бъде реално произведено.
Дисциплината има за цел да даде знания и умения на студентите в областта на компютърното визуализационно моделине. Учебната дисциплина използва познанията натрупани от дисциплините Конструктивно чертане, Компютърна инженерна графика, Машинни елементи, Тримерно моделиране, Компютърни системи за механичен иннеринг и др. В курса е обхванато запознаване с основните възможности за създаване на фотореалистини изображене чрез специлизиран софтуер.
Дисциплината „Компютъризирани експериментални изследвания" има инженерно теоретичен и приложен характер, като за нейното изучаване са необходими първоначални познания от бакалавърския курс по дисциплини като: математика, приложни компютъризирани инженерни пресмятания, взаимозаменяемост и технически измервания, както и от по-специализираните технически и технологични дисциплини. Курса на обучение предвижда изучаването на съществуващи методи, алгоритми и програмно осигуряване за решаване на конкретни инженерни задачи при експериментални изследвания, моделиране и оптимизация на сложни и непознати технологически процеси и/или обекти, намиращи най-широко приложение в инженерната практика. Придобитите от студентите методически знания по дисциплината, ще ги подпомогнат при усвояване на материала по други технологични дисциплини, влизащи в учебния план на ОКС "магистър", в курсовото и дипломно проектиране, както и при обучение по образователната и научна степен "доктор".
Лекционния материал е подкрепен с примери и със задачи за решаване по време на лабораторни упражнения, базирани на програмните продукти MS Excel, Mathcad (PTC), Explan и др., с цел по-задълбочено разбиране и затвърждаване на теоретичния апарат, свързан с методологията на съвременните инженерни изследвания.
- Teacher: проф. д-р инж. Стоян Димитров Славов
Целта на курса е запознаване на студентите с принципите, теоретичните и приложни аспекти, видовете материали, както и с някои особености на софтуерните средства, намиращи приложение при бързото създаване/производство на обекти (прототипи на обекти) в т. нар. „материало-добавни" производства.
В курса се набляга основно върху изграждането на модели със сложни форми и реализирането им чрез програмиране на 3D принтер, работещ по метода на послойното екструдиране на материал. В хода на курса се разглеждат особеностите на получаване чрез тримерно сканиране или моделиране на CAD обекти за 3D отпечатване. В резултат от курса студентите ще могат да получават/изграждат модели със сравнително сложна форма и да програмират и настройват 3D отпечатващо устройство с цел получаване на оптимален отпечатък.
Провеждането на лабораторните упражнения се извършва на самостоятелни компютърни места, с използване на софтуерни продукти, като DAVID 3 софтуер за тримерно сканиране на реални физически обекти, Blender за изграждане на CAD модели и Cura за автоматизирано извеждане на управляващи програми за 3D отпечатващото устройство. При провеждане на лабораторните упражнения се използват устройствата DAVID SLS-2 3D сканираща система и 3D отпечатващо устройство Ultimaker 2+
- Teacher: проф. д-р инж. Стоян Димитров Славов
Предмет на дисциплината е управлението на качеството на равнище международни, европейски и национални стандарти. Тя дава знания и практически умения за изграждане на елементи от различни видове системи за управление, за прилагане на методите и инструментите на управление на качеството и разработването на концепции за тотално управление на качеството. Конкретно се изучават спецификите на основни системи от стандарти, които оказват влияние в международния бизнес. Дисциплината фокусира вниманието на студентите върху същността, принципите и практиката на стратегическото управление. Разглеждат се съвременни проблеми на тоталното управление на качеството, усъвършенстването на бизнес процесите и конкретните методи за контрол на качеството в организациите. Представена е система от указания за оценяване и управление на рисковете за организацията по отношение на качеството, околната среда, здравето и безопасността при работа и др. В дисциплината е разгледано и изграждането на интегрирани системи за управление, в които наред с качеството обект на управление са условията труд, аспектите на опазване на околната среда и информационната сигурност.
Дисциплина "Приложение на CAD системи при сглобяване" разглежда основните принципни въпроси на процесите на сглобяване на машиностроителните изделия.
Технологичният процес на сглобяване е част от производствения процес. Той е съвкупност от операции по сдружаване, взаимно нагаждане, регулиране и фиксиране на окончателното обработените детайли в подгрупи, групи и изделия, което напълно да отговаря на предявяваните към него технически изисквания, произтичащи от служебното му предназначение. Степента на задълбоченост при разработването на технологичните процеси за сглобяване зависи от типа на производството и обемът на произвежданата продукция.